Usługi

Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon ukochanej osoby zawsze generuje nieprzyjemne emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest w owym czasie, że ciało zostanie sprowadzone do kraju. Nie ma w takim razie nic dziwnego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Aktualne przepisy honorują transport zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Koszt transportu zwłok jest w gigantycznej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się niemniej jednak, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeżeli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zanadto duży. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie pozwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Jakich formalności wypada dopełnić, by pozyskać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba pamiętać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko wtedy, kiedy dopełni się kilku formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Starosta wyda aprobatę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtenczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się także bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie dopuszczalne.

Dlaczego należałoby skorzystać z usług kompetentnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, odpowiednim rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty wypada zdobyć, żeby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany pozostanie przewóz samochody korporacja zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych kłopotów. Pozwoli to zredukować stres, jaki oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.